Kathryn Stockettová - Černobílý svět

28. března 2011 v 20:52 | Yuki |  Romány - současné i historické
Tato kniha u nás vychází 1. dubna 2011. V Americe vyšla již v roce 2009 a stala se bestsellerem. V žebříčku bestsellerů The New York Times byla 100 týdnů.


Oficiální anotace

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 50. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy - matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.Děj se odehrává v 60. letech v Jacksonu v Mississippi. V době, kdy stále ještě funguje rasová segregace, ale kdy už se pomalu začíná ozývat Marin Luther. Smetánky Jacksonu se však žádné změny netýkají, právě naopak. Místní bílá panička Hilly Holbrooková vymyslí "zákon" o hygieně domácího personálu - samozřejmě tím myslí barevný personál.
Příběh nám vypráví tři osoby: Aibileen a Minny, dvě služebné a velké kamarádky. Třetí osobou je paní Skeeterová, mladá bílá paní, kdysi nejlepší kamarádka Hilly. Protože ale nesouhlasí s jejím názorem a chce se stát spisovatelkou, rozhodne se napsat knihu z pohledu barevné hospodyně. A v tomto momentě se spojí s Aibileen a poté i s Minny, které jí vypráví své životní příběhy.
Jelikož jsou obě hospodyně sloužící u jejich kamarádek, dovídá se věci, které by jinak nikdy nevěděla a pomalu se Skeeter otevírají oči. Vidí své přátele takové jací doopravdy jsou, a ne takový, jak se sami tváří.

Kniha je hodně popisná. Je vždy psána z pohledu jednoho člověka, formou, na co myslí, to je napsáno. Do toho jsou ještě zamotané vzpomínky a sem tam i nějaká úvaha.
Ukazuje hodně z tehdejší doby, bezpráví na černých, pokud jim něco provedli bílý, a přehnané tresty pro černé, pokud omylem něco udělali bílý. Jsou zde i zmínky o Martinu Lutherovi či o Ku-klux-klanu.
Úplně na konci se autorka zmiňuje o své vlastní hospodyni, která u nich sloužila, když byla ještě malá. Ukazuje svůj vztah k ní, a uvažuje, co by jí řekla o této knížce.

Černobílý svět se mi opravdu líbil. Jenom jsem se musela opravdu zakousnout přes prvních pár kapitol, připadali mi nudné a nezajímavé. Později se však vyprávění pozvolna rozjíždí a pohltí vás tak, že zapomenete na okolní čas. Tuto knížku bych doporučila opravdu všem a doufám, že od této autorky toho uvidíme v budoucnu ještě víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama