O myších a lidech

2. března 2011 v 21:55 | Yuki |  Klasická literatura
O myších a lidech je příběh dvou přátel, kteří spolu putují za prací od ranče k ranči a kteří našli východisko ze své existenční nejistoty v podmanivém snu o vlastním domku s kouskem půdy, avšak tragická náhoda je připraví nejen o jejich sen, ale prosťáčka Lendu i o život...

Jiří a Lenda (Lennie) chodí po světě spolu. Právě jsou na na cestě k ranči, kde mají příští měsíc pracovat, když je zastihne noc. Společně přenocují u potůčku ve vrbičkách. Jiří, který se o Lendu stará, protože ten moc chytrosti nepobral, mu přikáže, že kdyby se něco stalo, má utéct a schovat se tady ve vrbičkách. Lenda celou cestu sbírá a hladí mrtvé myši, protože mají hebký kožíšek. Taky chce pořád vyprávět, jak si jednou s Jiřím koupí malou chaloupku v horách, budou tam bydlet sami dva a nikdo jim nebude poroučet. Budou pěstovat vojtěšku, kterou bude Lenda krmit králíky.
Ráno vyrazí na ranč. Mihne se kolem nich snacha majitele ranče, manželka jeho syna Curleyho, o které všichni tvrdí, že je hodně do větru. Jiří zakáže Lendovi bavit se s ní, aby je nedostala do problémů. Odpoledne po práci dá kočí Smith Lendovi malé štěňátko od svojí fenky. Lenda se před starým pomocníkem Candym prořekne o jejich budoucím ranči, a Candy do toho chce jít s nimi. Curley si z Lendy zčal utahovat, a obviní ho z pokukování po jeho manželce. Lenda, aniž by chtěl, přeláme mu kosti v zápěstí.
Lenda se i přes Jiřího zákaz chodí dívat na své štěňátko. Jednou, když ho hladí, štěňátko ho kousne. Lenda mu to chce oplatit, bouchne ho, čímž ho zabije. Pokouší se ho někam uklidit, ale vtom do stáje vběhne Curleyho žena. Začne si s Lendou povídat, a když zjistí že ji Lenda nevnímá, přestane ho taky vnímat. Povídá o filmu, kde mohla hrát, ale nakonec si vzala Curleyho a její sny o filmu se rozplynuly. Chce, aby jí Lenda pohladil její měkké hebké vlasy, jenže Lenda je hladí moc hrubě. Ona začne křičet, Lenda se lekne, chytí ji rukou přes pusu a neopatrným, ale nechtěným pohybem jí zlomí vaz. Dojde mu, že udělal něco špatně, přemýšlí, co teď a vzpomene si na domluvu s Jiřím, že v případě problémů má utéci do vrbiček.
Ostatní muži na statku k večeru zjistí, že tu není Curleyho žena. Najdou ji mrtvou ve stáji a zjistí, že chybí i Lenda. Dojde jim, co udělal, vezmou si pistole a jdou ho hledat. Jiří jde najisto do vrbiček. Lenda tam na něj čeká, a když zjistí, že se Jiří nezlobí, chce, aby mu vyprávěl o jejich chaloupce. Jiří mu vypráví, Lenda se kouká přes potůček do dálky. Když to Jiří dopovídá, Lendu zastřelí. Ostatní pak přesvědčí na verzi, že Lenda ze statku ukradl pistoli, on mu ji pak sebral a v sebeobraně ho zastřelil.
je to velice smutný příběh, který se mi líbil a myslím si že mě i částečně ovlivnil. Je to hodně o vztazích mezi lidmi, o lidech kteří nejsou příliš mentálně vyvinutí a o tom jak se k nim ostatní lidi chovají. vřele doporučuji.

při receni jsem se inspirovala stránkou cesky-jazyk.cz, která je jedna z nejlepších mezi českými weby :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama